Jak najlepiej ścierać kurz?

Po czym poznać zaniedbane mieszkanie? Po warstwie kurzu zalegającej na meblach, ścianach i podłodze. Aby ją usunąć nie wystarczą zwykłe ścierki i woda, których użycie sprawia, że już po kilku minutach kurz znowu osiada na blatach mebli. Co zatem powinniśmy zrobić, by nasze mieszkanie lśniło czystością?

Skuteczne metody ścierania kurzu

Gdy widzimy drobinki kurzu na eleganckim, ciemnym drewnie lub sprzęcie elektronicznym, to naszym pierwszym odruchem jest starcie ich ściereczką. Jeśli jednak kiedykolwiek ulegliśmy pokusie usunięcia roztoczy przypadkową tkaniną, to doskonale wiemy, że po krótkim czasie znów zaczynały osadzać się na blatach mebli, telewizorze czy głośnikach. Zanim więc rozpoczniemy gruntowne porządki, zaopatrzmy się w kilka ściereczek z mikrofibry i niewielką butelkę płynu antystatycznego. Ścierki te – w przeciwieństwie do tradycyjnych – nie strącają drobinek kurzu, lecz zbierają je z zanieczyszczonych powierzchni. Aby wzmocnić ten efekt, warto przed sprzątaniem nawilżyć powierzchnię mikrofibry kilkoma kroplami płynu antystatycznego, dzięki któremu nasze meble i podłogi zyskają długotrwałą ochronę przed roztoczami. Nie zapominajmy też o wyczyszczeniu lekko wilgotną ścierką wszystkich urządzeń elektrycznych, których powierzchnie najbardziej przyciągają kurz. Czyśćmy je dokładnie, odkurzając również wloty wentylacyjne. Duża ilość roztoczy zgromadzona w tych szczelinach może bowiem uniemożliwić przepływ powietrza i doprowadzić do przegrzania urządzenia..

Ścieranie kurzu dla zaawansowanych

Odkurzanie niewielkich przedmiotów czy książek jest prostą, choć żmudną czynnością, której wykonywanie wymaga od nas skrupulatności i cierpliwości. Prawdziwe schody rozpoczynają się jednak wtedy, gdy chcemy wyczyścić delikatną powierzchnię, którą możemy łatwo uszkodzić, stosując nieodpowiedni preparat. Przykładem jest drewno, do którego odkurzania nie powinniśmy stosować wody z octem, wykorzystywanej przez nasze babcie do usuwania roztoczy. Zanim zaczniemy odkurzać meble, zastanówmy się, z jakim rodzajem powłoki mamy do czynienia. Do czyszczenia mebli olejowanych wybierzmy suche i miękkie ścierki, które nie zarysują delikatnej powierzchni. Jeśli natomiast nasze mieszkanie zdobią antyki, używajmy do ich odkurzania wyłącznie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji starych mebli. Płyn antystatyczny, wiaderko wody oraz nawilżone i suche ścierki z mikrofibry to zestaw, który pozwoli nam usunąć uporczywy kurz z większości domowych sprzętów. Aby w pełni przygotować się do walki z roztoczami, warto jeszcze kupić odpowiednie preparaty do czyszczenia drewna. Usuwajmy kurz co kilka dni, jednak nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Dodaj komentarz