Poradnik przedsiębiorcy – oświetlenie do biura

Już tak jest, że każdy człowiek sporą część dnia spędza w pracy. Na lepszą wydajność oraz skupienie wpływa wiele czynników, a wszystko to bezpośrednio wpływa na jakość wykonywanej pracy. Każdy przedsiębiorca powinien zapewnić swoim pracownikom należyte warunki pracy. Jeżeli chodzi o pracę w biurze, to tutaj, właściciel musi zadbać o to, aby aspekt związany z natężeniem oświetlenia był spełniony. Wygoda widzenia w pracy to podstawa – wpływa ona na wydajność oraz bezpieczeństwo pracownika. Wzrok należy do najaktywniejszych zmysłów, dlatego trzeba o niego dbać – szczególnie podczas pracy.

Czy do obowiązków przedsiębiorcy należy dobór odpowiedniego oświetlenia?

Mogłoby się wydawać, że stanowisko przedsiębiorcy ogranicza się tylko i wyłącznie do zarządzania swoim zespołem i zbierania laurów – tymczasem wymaga się od niego o wiele więcej. Otwierając jakąkolwiek firmę, to właśnie właściciel odpowiedzialny jest za stanowiska pracy swoich pracowników a także zaprojektowanie prawidłowego oświetlenia. Tak, jak ważna odpowiednia wysokość biurka i krzesła, tak samo istotne jest dobre oświetlenie. Początkowo może się to wydawać błahe i łatwe zadanie, jednak podczas planowania oświetlenia należy kierować się pewnymi zasadami.

Co wziąć pod uwagę podczas planowania oświetlenia w biurze?

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w biurze powinno uwzględniać zarówno aspekty energetyczne – czyli koszty, które będą wiązać się z codzienną eksploatacją oraz dobór odpowiedniego sprzętu instalacyjnego. Należy pamiętać, że chcąc w jakikolwiek sposób zmniejszyć zużycie energii – na przykład poprzez zmianę osprzętu instalacyjnego lub instalację lamp energooszczędnych, nie można tym wpłynąć na pogorszenie aspektów związanych z jasnością pomieszczenia.

Lampa Eglo Loke
Lampa Eglo Loke (źródło: swiatloistyl.pl)

Jakie lampy w biurze sprawdzą się najlepiej?

Idealne miejsce pracy łączy światło naturalne ze sztucznym. Dobór oświetlenia to nie tylko dobranie odpowiedniego natężenia światła, ale również zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, które nie odbiją się na jakości światła. Oprawy oświetleniowe, które są montowane w biurach różnią się od ‘zwykłych lamp’. Dysponują one pełną, specyfikacją techniczną, zawierającą zestawienia różnych danych, które opisują jakość światła, która dostarczana jest przez ten konkretny model. Lampy, które świetnie sprawdzają się w biurach to lampy eglo loke. Są to lampy w formie plafona, które posiadają ruchome oczka halogenowe. Bardzo dobrze radzą sobie z oświetleniem biurowych pomieszczeń, zapewniają światło wysokiej jakości, które spełnia wszystkie wymagania. Lampy eglo loke są coraz częściej wykorzystywane w polskich biurach.

Co mówią przepisy?

W każdym biurze należy dostosować się do wymagań związanych z przepisami prawnymi dotyczących oświetlenia. Konieczne jest zapewnienie pracownikom wymaganego natężenia światła na płaszczyźnie wzrokowej. Nie powinno dopuszczać się do dużych różnic luminacji w dalszym oraz bliższym otoczeniu powierzchni pracy – często podczas pracy wzrok odrywa się od przedmiotu i ‘przenosi’ się na różne obiekty znajdujące się w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz