Czy współcześnie każda firma korzysta z oprogramowania przy sprawach księgowych?

Po zapowiedziach wzmożonych kontroli skarbowych oraz wprowadzeniu w życie nowych zmian prawnych, związanych między innymi z koniecznością generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego, właściwe prowadzenie spraw księgowych stało się jednym z priorytetów dla właścicieli firm.

Dlaczego firmy inwestują w oprogramowanie?

Jednym z głównych czynników skłaniających właścicieli przedsiębiorstw do zakupu oprogramowania jest szansa na zwiększenie efektywności pracy i wyeliminowanie towarzyszących jej błędów. W przypadku programów do prowadzenia księgowości w firmach istotne jest również bezpieczeństwo i zgodność z obecnymi aktami prawnymi. Właściciel firmy woli bowiem kupić program przygotowany w oparciu o aktualny stan prawny niż ryzykować, że on lub któryś z jego pracowników popełni błąd, skutkujący uciążliwymi kontrolami ze strony urzędów skarbowych. Jeżeli natomiast szef samodzielnie prowadzi księgowość całego przedsiębiorstwa, najczęściej wybiera zakup profesjonalnego oprogramowania, dzięki któremu może gromadzić wszystkie dane w jednym miejscu i unikać tracenia czasu na szukanie zaginionych dokumentów lub wzorów dokumentacji. Dzięki specjalnemu programowi zyska więc dodatkowo czas, który będzie mógł przeznaczyć np. na wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu lub usługi.

Niezastąpione programy księgowe

W jakie zatem funkcjonalności zostały wyposażone najpopularniejsze programy księgowe? Jednym z ich niewątpliwych atutów jest możliwość niemal automatycznego księgowania niektórych dokumentów, dzięki wcześniejszemu zdefiniowaniu schematów dekretowania. Programy umożliwiają również rejestrowanie dokumentów oraz automatyczne księgowanie faktur zakupu i sprzedaży. Za ich pomocą można też wygenerować deklarację podatkową VAT-7 i VAT-7K, a następnie przesłać ją do właściwego urzędu skarbowego, używając w tym celu podpisu elektronicznego. Większość firm informatycznych udostępnia już oprogramowanie ułatwiające prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, księgowości kontowej oraz ewidencji środków trwałych firmy. Warto dodać, że oprócz podstawowych funkcjonalności, niektóre programy księgowe zawierają też moduły umożliwiające rozdzielenie zadań na kilku pracowników oraz usprawnienie kontaktów z kontrahentami.

Wróćmy jednak do tytułowego pytania. A zatem czy każda współczesna firma korzysta z oprogramowania przy sprawach księgowych? Zapewne istnieją jeszcze małe przedsiębiorstwa, w których żaden obszar księgowości nie został dotąd zautomatyzowany. Niewiele się jednak o nich mówi, ponieważ rzadko osiągają imponujące sukcesy finansowe. Jeśli więc nie chcesz popełnić tego błędu, ułatw sobie pracę i zaoszczędź czas, wdrażając w swojej firmie profesjonalne oprogramowanie księgowe.

Dodaj komentarz